Co należy mieć na uwadze, kupując fotel do salonu?

fotele do pokoju

W strefie wypoczynkowej w salonie nie może zabraknąć wygodnego fotela, najlepiej z podnóżkiem, regulowanym zagłówkiem. Wygodne siedzisko i oparcie pozwolą się zrelaksować, przyjąć wygodną pozycję podczas czytania książki czy oglądania telewizji. Wieczorem tego typu meble sprawdzają się idealnie, podobnie jak podczas wizyty gości, aby zapewnić wszystkim wysoki komfort. Obecnie możliwości jest wiele, fotele do salonu mogą mieć różne kolory, wzory, kształty, wymiary, dodatki, funkcje. Pojawia się wobec tego pytanie, na jaki mebel się ostatecznie zdecydować przy tak szerokim wachlarzu wyboru. Warto zacząć od określenia swoich potrzeb i preferencji, co z pewnością ułatwi zakup i znalezienie idealnego fotela.

Jak wybrać fotele do pokoju dziennego?

Fotel do salonu ma być oczywiście wygodny, ale jego walory estetyczne także mają znaczenie. Istotne będzie to, aby dopasować go do stylistyki wnętrza, aby był spójny z pozostałymi elementami wyposażenia. Może wtapiać się w tło otoczenia lub wyróżniać kolorem czy formą. Znaczenie będzie miało też dobranie mebla do wielkości pomieszczenia – nie może być zbyt masywny, bo je zdominuje. Przy ograniczonym metrażu świetnie sprawdzają się meble na nóżkach, które sprawiają wrażenie lekkich. Przy wyborze fotela do pokoju trzeba przyjrzeć się temu, z jakich został on wykonany materiałów. Kierować powinno się nie tylko estetyką, ale też praktycznością. Atrakcyjność fotela to jedno, ale wymagać trzeba też trwałości, wytrzymałości, odporności na zabrudzenia i blaknięcie pod wpływem promieniowania słonecznego.

fotele do pokoju

Wybierając fotel do salonu, należy mieć na uwadze to, aby jego siedzisko było elastyczne, dostatecznie miękkie – musi dobrze podpierać ciało. Duże znacznie ma wypełnienie siedziska, dobrze dopasowujące się do kształtu sylwetki. Godne polecenia są modele z wypełnieniem w postaci pianki lub płaskich sprężyn. Na komfort użytkowania duży wpływ będzie miała wysokość oparcia oraz wysokość i głębokość siedziska. Przyjmuje się, że optymalna wysokość oparcia wynosi około 70 cm, głębokość siedziska 40-60 cm, a jego szerokość 50-60cm. Niezbyt wygodne będą fotele z niskim oparciem, gdyż nie zapewnią dobrego podparcia plecom. Im będzie ono wyższe, tym lepiej. Nie może zabraknąć podłokietników, które powinny być sprężyste. W sprzedaży dostępne są nawet modele z podnóżkiem czy dyskretnym schowkiem.