Co warto wiedzieć o lustrach?

lustro

Lustra są bardzo potrzebnym elementem wyposażenia, ponieważ to w nich można się przejrzeć, by zrobić np. dokładną fryzurę czy makijaż. Są to też jednak elementy, które właściwie dobrane stać się mogą prawdziwą ozdobą pomieszczenia. Właściwie umocowane będą również w stanie optycznie powiększyć przestrzeń.

Cięte czy szlifowane – jakie wykończenie lustra wybrać?

Lustra cięte to takie z ostrymi krawędziami. Używa się ich tam, gdzie nie ma potrzeby obróbki lustra i zabezpieczenia jego brzegów. Najczęściej można więc je spotkać w modelach posiadających ramy. W lustrach szlifowanych występują natomiast delikatne obrobione krawędzie. Dzięki temu są one bezpieczne (nie spowodują skaleczeń). Są to zazwyczaj lustra o minimalistycznej stylistyce, które umieszcza się w łazienkach. Mogą w nich pełnić funkcję frontów mebli, drzwiczek do zamknięcia wnęki czy stać się sposobem na zagospodarowanie przestrzeni między płytkami. Na rynku znaleźć można również lustra fazowane. Ich krawędzie mają fazy (sposób dekorowania, który tworzy pryzmat odbijający światło) o szerokości 1-4 cm. Zakończone fazami modele można często znaleźć przy lustrach kolorowych, służących do ozdoby. To jednak również opcja dla luster do ram, naklejek i frontów na meblach. Lustra fazowane mogą stać się także zwykłymi lustrami ściennymi. Tak naprawdę rodzaj wykończenia ma przede wszystkim znaczenie estetyczne. Żaden z nich nie jest lepszy czy gorszy. Wybór danego rodzaju lustra jest więc zależy od charakteru wnętrza oraz od indywidualnych preferencji.

lustro

Na co zwrócić uwagę wybierając lustro?

Oprócz względów wizualnych i rodzaju krawędzi, trzeba także zwrócić uwagę na grubość szkła. Im grubsze będzie lustro, tym trwalsze. Jednocześnie będzie jednak więcej ważyło. O ile taki model sprawdzi się zawieszony na ścianie, to nie można przywiesić go do drzwi szafy w sypialni (ponieważ za bardzo je obciąży). Na szczęście obecnie producenci starają się zwiększyć trwałość lustra na inne sposoby. Lakierują tylną stronę tafli preparatem zabezpieczającym. Zwiększa to także jego odporność na wilgoć. Poprawę bezpieczeństwa może stanowić także okleina z tyłu lustra. Wtedy po ewentualnym rozbiciu tafla nie rozsypie się na drobne kawałki. Oczywiście popęka, jednak zostanie na swoim miejscu. Jest to dobra opcja w domach z małymi dziećmi.