Czym najlepiej czyścić meble na wysoki połysk?

Niestety nawet najlepsze jakościowo meble od renomowanych producentów zbiegiem czasu tracą swój urok i parametry użytkowe. Aby znacząco wydłużyć ich żywotność pamiętać należy o systematycznej pielęgnacji i konserwacji. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla tych osób, które chcą dowiedzieć się czym czyścić meble kuchenne z połyskiem, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt.

Czyszczenie mebli kuchennych od a do z

Kuchenne meble lakierowane na wysoki połysk w dzisiejszych czasach dla wielu osób są synonimem elegancji. Lśniące fronty są w stanie odmienić oblicze nawet najbardziej ponurych kuchni. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że dla większości osób najtrudniejszym zadaniem jest pielęgnowanie mebli na połysk. Z praktycznego punktu widzenia najlepszym wyborem są meble, które posiadają specjalną folię ochronną. Problemy pojawiają się zazwyczaj po zerwaniu folii. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że nie można myć ich detergentami przez pierwsze tygodnie. Po zdjęciu folii ochronnej lakier potrzebuje nieco czasu, aby się utwardzić. Przez pierwszy miesiąc meble na wysoki połysk można czyścić wyłącznie miękką ściereczką z mikrofibry.

Jakich preparatów należy unikać?

Meble lakierowane na wysoki połysk jak powszechnie wiadomo produkowane są przeważnie z popularnego mdf-u, który dodatkowo pokryty jest specjalnym lakierem barwiącym. Meble tego typu charakteryzują się dużą odpornością na wilgoć i parę wodną. Uważać należy z kolei na różnego typu urazy mechaniczne i nieprzyjemne dla oka zarysowania. Aby nie uszkodzić mebli na wysoki połysk w żadnym wypadku nie można korzystać z mleczek czyszczących i specjalnych środków, które w swoim składzie zawierają aceton, alkohol i amoniak. Specjaliści zalecają także, aby unikać proszków i past ściernych.

Szkodliwe promienie słoneczne

Meble lakierowane nie przepadają za wodą i zbyt wysoką temperaturą. Najbardziej narażone są meble, które znajdują się w pobliżu piekarnika albo płyty grzejnej. Jeżeli istnieje taka możliwość, to warto zamontować okap i porządny pochłaniacz. Dużym wrogiem mebli lakierowanych są także promienie słoneczne. Aby rozwiązać ten problem warto postawić na meble na wysoki połysk, które posiadają wysokiej jakości filtry UV. Dużym zagrożeniem dla mebli jest również światło halogenowe, dlatego też warto unikać go w kuchni.

Czym czyścić meble z połyskiem?

Do czyszczenia mebli najlepiej nadaje się miękka ściereczka nasączona wodą z niewielkim dodatkiem płynu do mycia naczyń. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim to, aby bardzo szybko usunąć zabrudzenia. Największe problemy pojawiają się wtedy, gdy plamy zaschną. Wielu producentów oferuje także specjalne środki do czyszczenia powierzchni lakierowanych, które jak najbardziej są warte uwagi. Specjaliści zalecają także systematycznie nakładanie wosku bezpośrednio na powierzchnię mebli. Oryginalny wosk zabezpieczający pozwoli utwardzić i ochronić lakier przed różnego typu zarysowaniami.