Funkcjonalne meble w mieszkaniach – sofa rozkładana

narożniki do salonu

Niewielkie mieszkania sprawiają trudności w aranżowaniu przestrzeni, która przecież musi być nie tylko ładna, ale i funkcjonalna. Częstym problemem jest fakt pojawienia się potomstwa lub wizyta gości – po prostu brak jest miejsca do spania. Wtedy to salon spełnia najczęściej rolę sypialni zastępczej lub takiej na stałe. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest sofa rozkładana, która w dzień jest meblem do siedzenia, w nocy zmieniając się w wygodne, dwuosobowe łóżko. Czy takie rozwiązanie sprawdzi się w każdym salonie? Jak wybrać najlepszą sofę rozkładaną?

Sofa rozkładana – wady i zalety

Niewątpliwą zaletą tego typu sof jest oszczędność miejsca. Jeden mebel, który spełnia dwie funkcje na raz: miejsce do siedzenia i spania, idealnie sprawdzi się w ciasnych salonach, które na dodatek są połączone z kuchnią. Niewielkie przestrzenie wymagają mebli wielofunkcyjnych, które swoją pomysłowością ułatwiają codzienną egzystencję. Odpowiedni rozstaw elementów w przestrzeni wpływa zarówno na estetykę jak na funkcjonalność.

Warto połączyć jedno z drugim, wybierając sofę rozkładaną wyposażoną w wytrzymałą na tarcie oraz zabrudzenia tapicerkę.

Niestety nie wszystkie modele są tak wyprofilowane, aby nie sprawiać trudności podczas spania. Gąbki wchodzące w skład siedzenia i oparcia mogą zaginać się do środka, powodując bóle pleców podczas spania na nich. W takim wypadku warto zastosować dodatkową matę, którą położy się na rozłożoną sofę.

Do jakich aranżacji?

Właściwie nie ma takiej aranżacji, w której sofa rozkładana nie mogłaby się znaleźć. Ostatecznie decyduje tutaj właściciel mieszkania, który wybiera meble do aranżacji. Podczas zakupu należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, dokładnie wymierzyć przestrzeń z uwzględnieniem rozstawu mebli.

Ergonomia do postawa egzystencji na co dzień i od święta, nie należy jej lekceważyć. Ostatecznie wątpliwości może rozwiać wykwalifikowany architekt wnętrz, który pomoże wykonać pomiary, oraz doradzi jaką sofę wybrać do danej aranżacji. Może się jednak okazać, że potrzebne będzie zamówienie sofy na wymiar – zwłaszcza w pomieszczeniach o nietypowych kształtach, np. bardzo wąskich.

Która sofa będzie najlepsza?

Współczesne aranżacje wnętrz najczęściej sięgają po szarości, rzadziej stawiając na intensywne barwy. Ładna sofa, która stanie w centrum salonu, będzie stanowiła jego dominantę, zdobiąc otoczenie. Kształt sofy uzależniony jest od stylu wnętrza, podobnie jej wykończenie i kolor tapicerki.

Szeroki wybór mebli do salonu pozwoli wybrać spośród gamy różnych propozycji ten jeden, najodpowiedniejszy model, który spełni wszelkie wymogi. Przed zakupem warto odwiedzić salon, aby przekonać się na własnej skórze, czy dana sofa rozkładana będzie odpowiednim wyborem.