Jak dbać o stoły z drewna – najważniejsze zasady?

stół drewniany

Obecnie wybór stołów do jadalni czy kuchni jest ogromny. Różnią się one tworzywem, z jakiego zostały wykonane, kształtem, kolorem i rozmiarem. Wybranie konkretnego modelu to czasem nie lada wyzwanie. Wiele osób zastanawia się, czy mebel będzie trwały, praktyczny i modny za kilka lat. Można powiedzieć, że stoły z drewna to jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań. Meble drewniane od lat cieszą się popularnością. Są modne, trwałe i pasują niemal do każdego stylu. Jednak aby długo służyły, trzeba odpowiednio o nie dbać

Ogólne zasady użytkowania 

Stoły z drewna potrafią przetrwać bardzo długi czas. Niektórzy twierdzą, że jest to materiał wręcz niezniszczalny. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i kliku ważnych zasadach dotyczących użytkowania. Jednym z największych wrogów drewnianych mebli jest woda. Po pewnym czasie zacznie ona wsiąkać w blat i spowoduje uszkodzenie jego struktury. Należy zatem unikać stawiania wilgotnych naczyń na stole, a w przypadku, gdy coś się rozleje — od razu wytrzeć ciecz. Stoły z drewna nie lubią także wysokich temperatur. Stawianie gorących naczyń na blacie nie jest zatem najlepszym pomysłem. 

Stoły z drewna — jak czyścić i usuwać plamy?

stół drewniany

Mycie stołów z drewna powinno się wykonywać regularnie, aby nie dopuścić to powstawania dużych zabrudzeń. Do codziennej pielęgnacji wystarczy mokra ścierka lub gąbka (nie może być zbyt twarda) oraz ręczniki papierowe. Sam proces mycia również nie jest zbyt skomplikowany. Mokrą ściereczką lub gąbką należy przetrzeć całą powierzchnię, a następnie osuszyć ją ręcznikiem papierowym. W przypadku większych zabrudzeń można użyć niewielkiej ilości płynu do naczyń. Do czyszczenia stołów z drewna nie wolno używać silnych środków chemicznych — mogą one uszkodzić strukturę lub spowodować przebarwienia. Dozwolone jest natomiast stosowanie preparatów, które przeznaczone są do pielęgnacji drewnianych mebli. Trzeba tylko pamiętać, aby używać ich zgodnie z zaleceniami producenta. 

Konserwacja drewnianych stołów

Aby przedłużyć żywotność stołów z drewna z sfmeble, warto zdecydować się na konserwację. Meble, przy których codziennie spożywa się kilka posiłków, narażone są na uszkodzenia mechaniczne takie jak zadrapania i wgniecenia. Wszystkie ubytki trzeba na bieżąco wypełniać, za pomocą specjalnych preparatów i narzędzi. Dzięki takim działaniom stoły z drewna posłużą znacznie dłużej.