Jak układać książki na półkach?

półki na książki

Sposób, w jaki układane są książki na półkach, jest zagadnieniem niezwykle kontrowersyjnym i może wzbudzić różne emocje u miłośników książek. Przed wyborem odpowiedniej metody należy zastanowić się nad tym, czemu w zasadzie służyć ma ułożenie książek na półkach, które zostanie wybrane. Warto zdać sobie sprawę z tego, jak bardzo domowa biblioteczka przypominać ma bibliotekę z prawdziwego zdarzenia. Należy ustalić również, czy księgozbiór będzie traktowany jako element wystroju danego wnętrza. Może zdarzyć się tak, że będzie on pełnił jedynie funkcję przechowywania księgozbioru, lub wręcz przeciwnie stanie się głównym elementem reprezentacyjnym pomieszczenia. W przypadku, gdy półki na książki zawierają kolekcję kilku osób, zastosowana metoda powinna być dopasowana do potrzeb ich wszystkich.

Jak układać książki na półkach?

Podstawowym systemem ułożenia książek na półkach jest podzielenie ich na największe kategorie. W efekcie wiadomym jest, ile książek danej z grup znajduje się w księgozbiorze i to na tej podstawie dokonywane są późniejsze podziały. Większe grupy z powodzeniem podzielić można na mniejsze, czego przykładem jest literatura piękna, która zawiera takie podgrupy jak epika, liryka i dramat. Jeśli zbiór jest pokaźnych rozmiarów, z powodzeniem dokonywać można kolejnych podziałów na gatunki, wydawnictwa, autorów itd. Możliwy jest również podział na określone dziedziny, który połączy obok siebie na przykład wszelkie encyklopedie i słowniki.

półki na książki

Kolejnym systemem jest metoda subiektywnego układania książek. Przykładem jest układanie tomów według daty zakupu lub w inny pozornie nawet bezsensowny sposób. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych pomysłów jest zapełnienie półek książki w sposób kolorystyczny. W ten sposób półki na książki oraz ich zawartość mogą stać się elementem dekoracji wnętrza.

Układając książki na półkach, warto zadbać również o funkcjonalność. Wolne przestrzenie wyglądają dobrze, dlatego nie trzeba zapełniać ich na siłę. Są za to miejscem do uzupełnienia przez kolejne lata, bez konieczności martwienia się o to, czy kolejne tomy zmieszczą się na półkach. Ważne jest przede wszystkim to, aby system ich uporządkowania był czytelny dla użytkownika domowej biblioteczki, który podczas poszukiwań odnajdzie odpowiedni tytuł szybko i sprawnie. Dlatego półki na książki powinny spełniać nie tylko rolę elementu dekoracji i wystroju wnętrza, ale również dobrze zorganizowaną przestrzeń do przechowywania. Sprawdź na https://www.sfmeble.pl/c/polki-do-salonu.