
W ogrodach pięknie prezentują meble wykonane z drewna, które ze względu na swoją naturalność wspaniale pasują do ogrodowej roślinności. Wysokie walory estetyczne to nie jedyne ich zalety. Można też mówić o trwałości, wytrzymałości, łatwej konserwacji czy uniwersalności. Dobrej jakości drewniane meble ogrodowe będą długoterminową inwestycją, zdobiącą altanę, patio, taras czy balkon przez wiele lat. Tak naprawdę to od użytkownika zależeć będzie to, jak długo zachowają one swoje pierwotne walory użytkowe i estetyczne.
Co warto wiedzieć na temat drewnianych mebli ogrodowych?
Jeśli ktoś szuka eleganckich i uniwersalnych mebli ogrodowych, to z pewnością powinien zainteresować się tymi wykonanymi z drewna. W ich przypadku można mówić nie tylko o unikalnych walorach estetycznych, ale też o trwałości i wytrzymałości – oczywiście pod warunkiem, że zostały odpowiednio zabezpieczone przed działaniem niesprzyjających czynników atmosferycznych w postaci wilgoci czy promieniowania słonecznego. Każde zaniedbanie ze strony użytkownika będzie miało negatywny wpływ na wygląd i kondycję drewna, które zacznie niszczeć i tracić swoje pierwotne właściwości. Można ułatwić sobie zadanie i wybrać meble z drewna egotycznego, które są zdecydowanie bardziej odporne od rodzimych gatunków drewna. Drewniane meble ogrodowe pasują do niemalże każdej aranżacji. Mogą wprowadzić wiejski klimat lub elegancję, być łączone z innymi materiałami jak metal, szkło czy plastik. Ze względu na swoją wagę są stabilne, dodatkowo przyjemne w dotyku i zapewniają komfort użytkowania.

W jaki sposób można zabezpieczyć meble ogrodowe drewniane?
Brak odpowiedniego zabezpieczenia drewnianych mebli ogrodowych sprawia, że nie są należycie chronione przed działaniem wilgoci, deszczu, promieniowania słonecznego. Skutkiem tego będzie ich przyspieszone niszczenie, utrata pierwotnego piękna. Wystarczy regularna impregnacja do tego, aby meble wykonane z drewna zachowały swoje właściwości i wygląd przez długi czas. Relatywnie tanie będzie zabezpieczenie mebla przed działaniem wilgoci za pomocą olejowania. Najlepiej wybrać preparat o działaniu grzybobójczym, aby ochronić materiał przed niestycznymi porostami. Zaletą stosowania oleju jest też to, że dzięki niemu barwa drewna zyskuje na intensywności. Jeśli meble zostały wykonane z drewna egzotycznego, to nie trzeba sięgać po impregnat, ale w przypadku tego krajowego już tak. Po impregnacji zaleca się nałożyć dodatkową warstwę ochronną w postaci lakieru – może być bezbarwny, kolorowy, matowy lub połyskujący.