Kiedy należy rozebrać choinkę?

kiedy rozebrać choinkę

Nie istnieją żadne przepisy prawne, które regulowałyby kwestie związane z koniecznością rozebrania świątecznej choinki. Wiele osób pozostawia wystrojone drzewko nawet przez kilka tygodni po zakończeniu Bożego Narodzenia, ponieważ pięknie wygląda i zdobi mieszkanie. Niektórzy z kolei pozbywają się choinki tak szybko, jak to tylko możliwe – nierzadko jeszcze w grudniu, przed Sylwestrem. Kiedy jest najlepszy moment na rozebranie bożonarodzeniowego drzewka?

Choinki prawdziwe i sztuczne

Ubieranie świątecznej choinki to piękny zwyczaj, a zarazem jeden z najważniejszych symboli Bożego Narodzenia. Do jej rozebrania wiele osób podchodzi niechętnie, często długo odwlekając tę czynność. W pewnym momencie świątecznego drzewka trzeba się jednak pozbyć, choćby ze względów praktycznych. Prawdziwe choinki mają tendencję do gubienia igliwia, a także dość szybko tracą swój piękny zapach. Mało żywotne drzewka stają się więc uciążliwym problemem, który chcąc nie chcąc trzeba zlikwidować. Mniej kłopotliwe są choinki sztuczne, jednak ich również nie da się trzymać na widoku w nieskończoność.

kiedy rozebrać choinkę

Czas rozebrania choinki

W polskiej tradycji moment rozebrania choinki przypada w różnym czasie. Jedna z koncepcji głosi, że świątecznego drzewka należy się pozbyć na święto Objawienia Pańskiego – często nazywanego Świętem Trzech Króli. Przypada ono zawsze 6 stycznia, a tym samym w różne dni tygodnia. Z tego względu nie zawsze znajdzie się czas, aby terminowo rozebrać choinkę. Zgodnie z inną koncepcją, drzewko można trzymać do Niedzieli Chrztu Pańskiego. Święto to przypadało niegdyś na 13 stycznia, jednak obecnie jest to po prostu pierwsza niedziela występująca po Święcie Trzech Króli. Dzień wolny oznacza, że warunki do zrobienia domowych porządków są bardziej przystępne.

Kiedy rozebrać choinkę?

Jeżeli choinka nie gubi igieł, cały czas ładnie pachnie i nie stwarza żadnych niedogodności, można poczekać z jej rozebraniem aż do święta Matki Bożej Gromniczej. Dzień ten przypada 2 lutego, przez co wiele osób lubiących towarzystwo pięknie ubranego drzewka czeka z jego usunięciem ponad miesiąc po Bożym Narodzeniu. Ostateczny termin zależy oczywiście nie tylko od uwarunkowań regionalnych i kulturowych, ale również osobistych preferencji. O tym, kiedy rozebrać choinkę można więc bez obaw zadecydować samodzielnie.