Leżak ogrodowy — konstrukcja i materiały

Wybór leżaka ogrodowego powinien opierać się na kilku obowiązkowych kryteriach: wygodzie, funkcjonalności, praktyczności i wyglądzie mebla. Jeśli leżak ogrodowy jest kupowany w celu poprawy projektu kącika rekreacyjnego, musi on harmonijnie pasować do jego rozwiązania stylistycznego. Aby to zrobić, można kupić wykwintne szezlongi typu sofa lub zamówić piękne leżaki wykonane ze sztucznego rattanu. Dla osób, które planują transportować produkt w bagażniku samochodu, pasuje kompaktowy fotel wypoczynkowy z szezlongiem. Przede wszystkim należy zdecydować się na wybór materiału, a następnie już skupić się na odpowiednim modelu.

Materiały produkcyjne

Jakość i cena mebli ogrodowych zależy od wybranego materiału. Najczęstsze rodzaje leżaków ogrodowych są drewniane, metalowe i plastikowe. Aby stworzyć niepowtarzalny design zakątka ogrodu, często używają wykwintnych modele rattanu lub stacjonarnych struktur z kilku rodzajów materiałów.

  • Drewniane. Modele te mają reprezentacyjny wygląd, są przyjemne w dotyku i są dość trwałe. Najczęściej wykonuje się je z gatunków o zwartej strukturze (lita kalina, klon, modrzew).
  • Metal. Takie leżaki są bardzo trwałe, niezawodne, funkcjonalne i praktyczne. Rama leżaka jest wykonana głównie z metalu, który jest następnie owinięty tkaniną.
  • Plastik. Najbardziej powszechne i niedrogie leżaki wykonane są z trwałego kolorowego plastiku. Są one niezbędne do umieszczenia obok basenu, ponieważ nie boją się wody i pleśni, łatwe do czyszczenia i suszenia.
  • Sztuczny rattan. Ten nowoczesny materiał, odporny jest na wilgoć i promieniowanie ultrafioletowe, wahania temperatury oraz uszkodzenia grzybicze.

Leżak ogrodowy — konstrukcja

Wybierając model, chociażby ze sklepu SFmeble, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę przeznaczenie funkcjonalne, a także ocenić łatwość użytkowania konstrukcji w konkretnej sytuacji. Istnieją modele bardzo proste z regulowanym oparciem oraz unowocześnione, wyposażone w wiele dodatkowych elementów — kółka, daszek lub parasol, kieszenie na drobiazgi, stolik, podłokietniki i podnóżek. Istnieje również możliwość wyboru produktu o określonym rozmiarze i wadze.

  • Modele składane. Można je rekonfigurować, na przykład w celu dostosowania pozycji siedziska i oparcia, a także podłokietnika, podłokietników lub podnóżka.
  • Modele monolityczne. W tych produktach wszystkie komponenty są ze sobą trwale połączone. Leżaki monolityczne są mocne, trwałe i mogą wytrzymać znaczne obciążenia.
  • Modele podwieszane. Składają się z ramy stalowej, siedziska wykonanego z materiału odpornego na wilgoć oraz daszka. Górna część jest zamocowana w jednym punkcie, co sprawia, że kołysanie jest bardziej równomierne.
  • Podwójne leżaki ogrodowe. Dla małżeństwa odpowiedni jest powiększony wzór, na którym można usiąść razem z dzieckiem lub drugą połówką. Ponadto istnieją specjalne modele leżaków dla dzieci służące do całodziennego spania na świeżym powietrzu.