Nie tylko wydajność – czego nie powinno zabraknąć w wyposażeniu biura?

fotel z podnóżkiem

Wydajność pracy jest współcześnie jedną z częściej poruszanych kwestii. Jednak wiele osób rozumie ją w sposób niezwykle uproszczony. Trzeba powiedzieć, że wydajność pracy to nie tylko wykonana jej ilość w porównaniu do czasu, jaki zajęła pracownikom. To również jej jakość i gotowość do podjęcia się kolejnych zadań. Tradycyjne podejście do wydajności zostało ostatnio podważone przez eksperymenty wykonane przez zarządy niektórych zachodnich korporacji, takie jak brak kontroli czasu pracy, czy pozwolenie pracownikom na o wiele swobodniejsze jego wykorzystywanie. Okazało się, że wyniki tych korporacji w czasie trwania eksperymentu się zwiększyły. Jak to możliwe?

Czym właściwie jest wydajność pracy?

W najprostszym ujęciu wydajność jest to stosunek ilości wykonanej pracy, do energii, która została w nią włożona. W ujęciu nieco szerszym wskazuje się również na inne aspekty, takie jak gotowość do podjęcia się kolejnych zadań, ilość wygenerowanego przy tym stresu, czy to, w jaki sposób pracownik rozwija się dzięki realizowaniu poszczególnych obowiązków (a więc jego wartość dla firmy się zwiększa). Jak już dawno udowodniono, możliwości zachowania wysokiego stopnia koncentracji są u ludzi dość ograniczone, a nawet jeżeli są ćwiczone, to można je zwiększyć tylko do pewnego stopnia. Potrzebujemy odpoczynku, a bez niego nasza wydajność znacząco spada. Ilość koniecznego odpoczynku zależy oczywiście od intensywności wykonywanej pracy. Jednak w każdym przypadku jest znacznie większa, niż to się w większości firm praktykuje. To, co jest więc potrzebne w większej ilości, to nie motywacja, ani sztucznie nakręcany entuzjazm do pracy, ale dobrze urządzone pomieszczenie do odpoczynku, zaopatrzone w udogodnienia takie jak fotele z podnóżkiem, w których można na chwilę oderwać się od wykonywanych zadań.

fotel z podnóżkiem

Czego nie może zabraknąć w miejscu pracy?

Fotel z podnóżkiem to oczywiście nie wszystko, co potrzebne jest do efektywnego odpoczynku. Do tej pory powstała już dość pokaźna ilość publikacji, które szczegółowo opisują to, co potrzebne jest nam do regeneracji sił. Liczy się na przykład dostęp do światła słonecznego (jeżeli nie jest możliwy, to rozwiązaniem są żarówki imitujące światło naturalne). Ważne są uspokajające, naturalne kolory i odizolowanie od hałasów. Bardzo korzystnie na układ nerwowy działa obecność żywych roślin w zasięgu wzroku.