Okrągły stół – 5 głównych zalet

okrągły stół

Ludzie aranżujący domową przestrzeń często zastanawiają się nad wyborem stołu, gdyż dostępne są dwa warianty – okrągły i prostokątny. Ten drugi lepiej sprawdza się w funkcji blatu roboczego, natomiast pierwszy też ma swoje zalety. Jakie to są?

  1. Zapewnia odczucie wspólnoty na wyższym poziomie.
  2. Pomieści większą ilość gości.
  3. Umożliwia swobodny dostęp do dań.
  4. Jego oświetlenie jest łatwiejsze niż stołu prostokątnego.
  5. Każdy biesiadujący jest tak samo dostępny.

Co dokładnie oznaczają przedstawione zalety?

Odczucie wspólnoty

Najnowsze badania w dziedzinie gastrofizyki jednoznacznie dowodzą, iż ludzie spędzający wspólnie czas przy przeróżnych posiłkach odczuwają największą przynależność i wspólnotę, urzędując przy stołach okrągłych. Ważnym czynnikiem jest brak ostrych krawędzi, zaburzających harmonijny kształt oraz łagodny wydźwięk mebli. Istotną rolę odgrywa też łatwość utrzymania konwersacji ze wszystkimi biesiadnikami, która z kolei jest utrudniona w przypadku stołu prostokątnego. Warto zauważyć, że nawet coraz więcej restauracji decyduje się właśnie na stoły okrągłe.

Więcej gości

Okrągły stół z pewnością mieści więcej osób, gdyż liczba krzeseł nie jest ograniczona przez krawędzie mebla. Dzięki temu, gdy podczas kolacji okaże się, że znajomy przyprowadził niezapowiedzianego gościa, dostawienie kolejnego siedzenia nie jest tak dużym problemem, jakby mogło się zdawać. Kolejnym plusem kolistego kształtu jest fakt, że nikt nie jest umiejscowiony na rogu, co zapewnia mało wygody.

okrągły stół

Swoboda dostępu

W przypadku stołu prostokątnego zazwyczaj zachodzi potrzeba proszenia sąsiadów o podanie danej potrawy lub dzbanka. Stół okrągły zapewnia jednakowy i swobodny dostęp do dań lub napojów wszystkim biesiadującym, na skutek tego większości gości udaje się uniknąć krępujących pytań o dokładkę. Sprawdź więc możliwą ofertę na sf meble.

Wystarczy jedna lampa

Z uwagi na okrągły kształt mebla do dobrego doświetlenia spokojnie wystarczy jeden punkt świetlny, zamiast kilku tak jak jest to w wypadku stołów prostokątnych. Oczywiście lampa powinna cechować się jednolitym rozświetleniem, by każdy gość miał ten sam komfort urzędowania.

Brak hierarchizacji

Szczególnie istotną zaletą jest równy dostęp gości do siebie nawzajem. Hierarchizacja występuje tylko przy stołach prostokątnych, gdzie uczestniczący w spotkaniach goście mogą rozmawiać tylko z osobami siedzącymi obok lub naprzeciwko. Za to ludzie spotykający się przy meblu okrągłym widzą wszystkie osoby w tym samym stopniu, dlatego dyskusja możliwa jest pomiędzy wszystkimi, a nie tylko sąsiadującymi osobami.