Otomany – czym są i jak wkomponować je do współczesnych wnętrz?

Otomana – czyli inaczej szezlong – to rodzaj sofy do leżenia, na której można poczytać książkę lub po prostu uciąć sobie drzemkę. Posiada bardzo charakterystyczny kształt, który idealnie dopasowuje się do kształtu ciała osoby leżącej. Wygodny zagłówek, możliwość regulacji pochyłu siedzenia oraz oparcia, miękka tapicerka – to połączenie idealne dla komfortowego wypoczynku po ciężkim dniu. Otomany to synonim luksusu i wygodny.

Otomany – kiedyś i dziś

Niegdyś otomany https://www.sfmeble.pl/c/pufy-i-otomany-do-salonu przybierały formy pół-sof w stylu wiktoriańskim. Dekoracyjne, pikowane oparcia, miękkie siedzenie, oparcie i jeden podłokietnik, który z powodzeniem pełnił rolę zagłówka. Ten zagłówek był pochylony pod pewnym kątem, aby leżąca na nim osoba mogła wygodnie na nim oprzeć głowę oraz szyję. 

Otomany często kojarzone są z gabinetami psychoanalizy, oraz hipnozy, które tak często pokazywały dawne firmy produkcji amerykańskiej. Współcześnie również korzysta się z nich w gabinetach, a coraz częściej w domach, mieszkaniach oraz hotelach. Najbardziej nowoczesne formy przyjmują formę regulowanych leżanek, których poszczególne moduły można w dowolny sposób pochylać.

Otomany – w jakim stylu?

Współczesne aranżacje wnętrz nie sięgają zbyt często po otomany, jednak doczekały się już one pojawienia się różnych propozycji modeli w modnych stylizacjach. Najbardziej zbliżone do pierwotnego wyglądu otomany prezentują się w stylizacji glamour. To tutaj otomana posiada pikowaną, elegancką tapicerkę, miękkie siedzenie oraz toczone, drewniane nóżki o wyjątkowo dekoracyjnym charakterze.

Otomana w wydaniu klasycznym jest już nieco skromniejsza w wyglądzie – wręcz minimalistyczna. Ten rodzaj wypoczynkowego mebla pojawia się także w stylach takich jak: boho, shabby chic, styl skandynawski oraz bali. Najbardziej nowoczesne modele kładą nacisk na wygodę, stawiając wygląd na drugim miejscu. Posiadają one szereg możliwości w zakresie regulacji pochyłu zagłówka, siedzenia i podnóżka.