Praca przy komputerze – jak dobrać odpowiednie krzesło do biurka?

krzesło obrotowe

Praca przy komputerze jest zajęciem, które w dużym stopniu bywa bardziej obciążające dla ludzkiego ciała niż pełnowymiarowa praca fizyczna. Powodem tego jest konieczność długotrwałego spędzania czasu w jednej, rzadko zmienianej pozycji. Skutkiem może być nie tylko ból kręgosłupa, ale również poważne i trudne do wyleczenia problemy zdrowotne. Częstym powodem jest również nieumiejętne ustawienie stanowiska do pracy – przede wszystkim biurka, komputera i krzesła.

Jak powinno wyglądać stanowisko do pracy przy komputerze?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że konieczne jest odpowiednie ustawienie wszystkich elementów urządzeń z którymi pracujemy – zarówno krzesła, jak i biurka oraz poszczególnych elementów komputera. Wysokość siedziska krzesła powinna być dostosowana do wzrostu używającej go osoby, a nie do wysokości, na jakiej znajduje się blat biurka. Zbyt nisko, albo zbyt wysoko ustawione krzesło obrotowe jest częstą przyczyną pojawiających się po kilku latach pracy problemów z krążeniem. Koniecznym elementem wyposażenia (o którym niestety najczęściej się zapomina) jest więc biurko o regulowanej wysokości blatu. Na blacie biurka powinna znaleźć się klawiatura komputera – w taki sposób, by ręce mogły spoczywać na niej swobodnie i nie być za bardzo podniesione. Ekran komputera powinien za to znajdować się na wysokości wzroku. Oczywiście wymaga to swobodnego posługiwania się klawiaturą, bez konieczności zerkania na nią, jednak doświadczenie pokazuje, że nawet krótka praktyka znacznie poprawia możliwości pod tym względem. Jak można się domyślić, wszelkie komputery w typie laptopa są z tej perspektywy całkowicie bezużyteczne (i szkodliwe dla mięśni karku), a więc należy je zastąpić urządzeniami stacjonarnymi.

krzesło obrotowe

Wybór najlepszego krzesła obrotowego do pracy w pozycji siedzącej

Warto również przyjrzeć się temu, w jaki sposób powinno być skonstruowane możliwie najlepsze krzesło do pracy przy komputerze. Zazwyczaj specjaliści sugerują, by było one wyposażone w solidne i w pełni regulowane oparcie z zagłówkiem oraz odpowiednie oparcia dla łokci. Dobrze zaprojektowane krzesło pozwala na pracę o wiele dłuższą, bez szkód dla kręgosłupa, a zatem bez większych konsekwencji zdrowotnych. Warto jednak pamiętać, że nawet z najlepiej zaprojektowanego krzesła obrotowego należy co jakiś czas wstać i wykonać kilka podstawowych ćwiczeń dla ochrony swojego układu kostno-szkieletowego.