Pufa – jak wybrać tą właściwą?

pufa

Urządzasz mieszkanie i zastanawiasz się nad zakupem pufy? To świetny pomysł! Mebel ten jest niezwykle przydatny, a jego ogromną zaletą jest fakt, iż sprawdza się on niemalże w każdym pomieszczeniu. Ponadto są również bardzo wygodne i niezwykle funkcjonalne. Uwielbiają je zarówno dzieci, jak i młodzież oraz osoby starsze. Co jeszcze warto wiedzieć na temat pufy do siedzenia? Jaki model wybrać?

Pufa do siedzenia – co to?

Pufa to rodzaj fotela. W odróżnieniu od niego, nie posiada ona jednak żadnych oparć, podłokietników ani zagłówków. W zależności od swoich rozmiarów umożliwia ona siedzenie, bądź nawet leżenie. Dodatkową zaletą puf, jest ich wysoka funkcjonalność – wiele modeli tego mebla posiada wewnętrzny schowek, w którym można magazynować rzeczy. 

pufa

Pufa – jaki materiał wybrać?

Producenci mebli nie próżnują i sięgają po różne materiały oraz rozwiązania technologiczne. Z tego też powodu na rynku nie brakuje różnorodnych modeli puf. Wśród nich można znaleźć m.in. pufy wodoodporne, plamoodporne i wiele innych. Do najczęściej wybieranych materiałów zalicza się m.in.:

  • Pufy ze skóry naturalnej – ten materiał nie tylko zachwyca swoim eleganckim wyglądem, ale i bardzo dużą wytrzymałością. Skóra naturalna jest przewiewna oraz łatwa w czyszczeniu. Nie gromadzi roztocza ani kurzu, przez co jej wybór poleca się zwłaszcza alergikom. W porównaniu do ekoskóry, nie przykleja się również do ciała. Decydując się na jej zakup należy jednak pamiętać o tym, że materiał ten należy poddawać systematycznej konserwacji;
  • Pufa z ekoskóry – jej ogromną zaletą jest atrakcyjna cena oraz wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. W przeciwieństwie do skóry naturalnej, materiał ten nie płowieje pod wpływem nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne;
  • Pufa z tkaniny naturalnej – zdecydowanie polecana dla osób z wrażliwą i delikatną skórą. Jest ona przyjemna w dotyku, przez co nie wywołuje podrażnień. Produkowana zazwyczaj z bawełny, dzięki czemu mebel ten posiada swobodną cyrkulację powietrza. Przy zakupie pufy z tkaniny naturalnej trzeba jednak liczyć się z tym, że są one bardziej podatne na zabrudzenia. Dlatego też warto rozejrzeć się za modelami z wymiennymi pokrowcami.
  • Pufy z tkanin syntetycznych – najczęściej produkowane z alcantary lub nylonu, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz miłe w dotyku.