Rodzaje lamp podłogowych

Moda na lampy podłogowe przyszła w latach 60-70 ubiegłego wieku, ale zaczęły się one pojawiać na długo przed tym czasem i przez długą historię istnienia lamp podłogowych wielokrotnie zmieniały swój design.

Prototyp lampy podłogowej można śmiało uznać za lampę uliczną. Wielu producentów nadal dostarcza lampy podłogowe w formie latarni ulicznych, które doskonale pasują do wnętrz w stylu loftowym.

Konstrukcja lampy podłogowej to podstawa, noga i abażur, dla których współcześni projektanci wymyślili różne formy i dekoracje.

Rodzaje i kstałty lamp podłogowych

  • Lampa podłogowa z prostą nogą to najbardziej klasyczna i popularna opcja. Stanie na trzech nogach da lampie większą stabilność. Jeśli produkt jest stworzony do czytania, często można zobaczyć kilka kloszy w projekcie, umieszczonych na różnych wysokościach.
  • Lampa podłogowa z wygiętą nogą będzie bardzo funkcjonalnym zakupem. Taka konstrukcja pozwoli na regulację wysokości i kierunku padania źródła światła, co jest idealnym rozwiązaniem dla fanów czytania w nocy.
  • Istnieją również opcje projektowania lamp podłogowych, których ludzie nie są przyzwyczajeni do oglądania. To właśnie ich wyjątkowość i nietuzinkowość sprawiła, że lampy podłogowe w formie dużych wazonów zyskały na popularności. Nie posiadają one konkretnego źródła światła, jak klasyczne lampy podłogowe, a miękkie i rozproszone światło emanuje z całej konstrukcji.

Lampy podłogowe we wnętrzu

Lampa podłogowa powinna uzupełniać istniejące wnętrze, nie wprowadzać do niego nierównowagi. W klasycznym wnętrzu dobrze będzie pasować lampa podłogowa wykonana z chropowatego metalu, na której mogą znaleźć się ciekawe warianty przetopień w postaci loków i innych figur.

Ponieważ styl klasyczny charakteryzuje się luksusem, lampa podłogowa powinna wyglądać odpowiednio. Abażur takiej lampy może być wykonany ze szkła, kryształu lub wysokiej jakości tkaniny. Zazwyczaj te modele są wykonane w kolorach metali szlachetnych.

Jeśli wnętrze pokoju i jego meble wykończone są w stylu antycznym, to najlepszą opcją będzie lampa podłogowa z abażurem wykonanym z tkaniny, ozdobionym koralikami, frędzlami lub haftem. Takie przedmioty często mają misterną formę stojaka, która tylko podkreśla styl wnętrza.

Lampy podłogowe w stylu nowoczesnym, high-tech lub minimalistycznym często mają zakrzywiony kształt. Noga wykonana jest ze stali nierdzewnej, a klosz często ma kształt szklanej kuli lub półkuli i nie posiada żadnych zbędnych detali. Te lampy podłogowe są popularne w kolorze czarnym, białym i srebrnym.