Sposób na nieszablonową podłogę

Bardzo chętnie sięgamy po drewno, które ze względu na swoją uniwersalność daje ogromne możliwości aranżacyjne. Świetnie nadaje się też do wykończenia podłogi. Jeśli szukamy czegoś nietypowego i jednocześnie eleganckiego, to ciekawą opcją będzie podłoga jodełka francuska. Z całą pewnością nie jest to rozwiązanie zarezerwowane dla francuskich domów, każdy może nadać wnętrzu charakteru podłogą o unikalnym designie.

Jodła francuska na podłodze drewnianej – czy warto i kiedy?

Jodełkowe wzory miały swój początek we Francji już w szesnastym wieku, kiedy to były kojarzone z gustownością i luksusem. Obecnie każdy z nas może wykończyć swoją podłogę jodełką francuską. Ten ponadczasowy wzór nadal jest mile widziany we wnętrzach zarówno domowych, jak i biurowych. Można go spotkać nawet w budynkach komercyjnych. Do produkcji tego typu podłogi sięga się po różne gatunki drewna. Ważne jest to, aby było ono twarde, dlatego prym wiedzie dąb czerwony i biały. Charakterystyczne dla jodły francuskiej jest naprzemienne układanie kolorów, aby stworzyć ciekawą kompozycję. Składają się na nią szerokie lub wąskie deski, w zależności od preferowanego efektu. Klepki przycinane są z boku pod odpowiednim kątem, aby uzyskać wyraziste wzornictwo. W zależności od wybranych desek przekrój drewna i kolorystyka mogą różnić się w mniejszym lub większym stopniu. Znajdą dla siebie coś odpowiedniego zarówno miłośnicy jasnych podłóg, jak i tych ciemnych.

Deski mogą mieć stonowany odcień lub mocne zabarwienie, co pozwala na idealne dobranie podłogi do aranżacji wnętrza. Zastosowanie kontrastów przy użyciu różnych rodzajów drewna sprawia, że podłoga nabiera jeszcze bardziej unikalnego charakteru, wzrastają jej walory estetyczne.

• Podłoga o wzorze jodełkowym najlepiej prezentuje się w pomieszczeniach wielkometrażowych, ale sięga się po nią także przy ograniczonym metrażu.
• Idealnie pasuje do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym, klasycznym, retro.
• W przypadku salonów idealnie sprawdzają się klepki o większej szerokości. To samo dotyczy innych otwartych wnętrz. Z kolei do małych pomieszczeń warto wybrać węższe deski, aby uniknąć efektu przytłoczenia.
• Podłoga drewniana jodełka nie musi być utrzymana w swojej naturalnej postaci. Do dyspozycji mamy przeróżne wzory, wykończenia i rozmiary. Kolory można ze sobą łączyć, tworząc unikalne kompozycje. Pym wiedzie kolor brązowy, szary, czarny, biały.

Podłoga jodełka francuska a montaż

Montaż podłogi w jodełkę powinien zostać przeprowadzony przez doświadczoną osobę. Najlepiej będzie skorzystać z usług profesjonalistów, gdyż ułożenie właściwego wzoru nie jest łatwym zadaniem. Koszt montażu zależy od wybranego materiału rodzaju drewna, grubości podłogi i sposoby jeże wykończenia. Wymagana jest jeszcze konserwacja specjalnym preparatem, aby wzmocnić podłogę i wydłużyć okres jej żywotności.